Ексукраїнця Кірілла Шевченка виключили з шахового чемпіонату Іспанії через шахрайство: що трапилось

Результати шахіста анулювали.

Ексукраїнського шахіста Кірілла Шевченка дискваліфікували з командного чемпіонату Іспанії-2024. Сталось це після того, як спортсмена звинуватили у використанні телефона. Командний чемпіонат Іспанії проходить у місті Мелілья з 12 по 118 жовтня. На турнірі Шевченко встиг провести дві партії з гросмейстерами — зіграв внічию Басемом Аміном та здобув перемогу над Франсіско Вальєхо.

Що трапилось під час змагань?

• Під час другого поєдинку виник скандал: Вальєхо заявив, що Шевченко під час партії занадто часто був відсутній за дошкою. На цю заяву Кірілл відповів, що почував себе нездоровим і був змушений відвідати вбиральню.
  • У підсумку члени організаційного комітету провели розслідування та з'ясували, що Шевченко відвідував одну й ту саму кабінку, де пізніше знайшли телефон із запискою.

"Не чіпай! Цей телефон залишили, щоб власник міг відповісти на нього".

• Після цього туалет зачинили та продовжили спостерігати за шахістом. З'ясувалось, що Кірілл ще декілька разів приходив до вбиральні, але коли бачив, що вона зачинена, стояв і чекав, замість того, щоб скористатись іншою кабінкою.
  • По завершенню поєдинку судді порівняли записку з протоколом Шевченка та виявили схожість в чорнилі та почерку. А час, виставлений в телефоні співпадав з часовим поясом Румунії чи України, що опосередковано вказувало на причетність Шевченка.

Що означає результат розслідування?

• Результати двох ігор Шевченка анулювали. Відтак замість нічиї та перемоги у першому та другому турі відповідно, шахісту зарахували дві поразки.
  • Зважаючи на докази, арбітр прийняв рішення виключити Шевченка з командного чемпіонату Іспанії.
  • Програш Шевченка змінить рахунок команди. Попри поразку Кірілла команда зберегла перемогу 4,5-1,5 у першому раунді, але втратила нічию (3:3) другого раунду, яка перетворилась на поразку 4:2.

Після поєдинку перший суперник ексукраїнця Амін розповів, що шокований викритою інформацію, оскільки думав, що Шевченко має проблеми зі шлунком.

"Щодо мене я б сказав, що все стало дивним на шостому ході. Він зіграв свій хід і залишив ігровий зал більш ніж на 10 хвилин, і це повторювалося багато разів у наступних ходах. Я думав, у нього проблеми зі шлунком! Але в якийсь момент я вирішив вийти подивитися, де він, і він стояв біля туалету, і, побачивши мене, повернувся до ігрового залу. А потім в якийсь момент гри він перестав виходити до кінця гри", — цитує Аміна Chess.com.

Хто такий Кірілл Шевченко

• 22-річний колишній український шахіст, родом із Києва. У 2023 році Шевченко змінив українське спортивне громадянство на румунське.
  • Наразі Шевченко посідає 69-ме місце у світовому рейтингу FIDE
  • Володіє титулом гросмейстера з 2017-го: здобув його в 14 років.
  • У складі збірної України є переможцем командного чемпіонату Європи-2021. Також допоміг українцям дійти до чвертьфіналу командного чемпіонату світу-2022.