Медицина та здоров'я

Вчені виявили в салонах авто речовини, які провокують рак

Недавнє дослідження американських вчених показало: особисті транспортні засоби забруднені шкідливими речовинами, які можуть провокувати різні види раку.

Чи може водій відчувати себе в безпеці, коли знаходиться у салоні власного авто? Виявляється, частково. Адже існує невидимий ворог, який негативно впливає на його здоров’я. Цей ворог – антипірени, вогнестійкі хімічні речовини, яку використовують в оздобленні салонів автівок.

Вчені з Університету Дьюка (США) перевірили салони 101 автомобіля, виготовленого в період з 2015 і по 2022 роки. Це були транспортні засоби з двигунами трьох видів (внутрішнього згорання, електричними та гібридними) і з різних країн-виробників: США, Німеччини, Японії, Південної Кореї, Канади, Мексики, Великобританії, Словаччини.

Їх тестували при температурі навколишнього середовища в діапазоні від -5°C до +30°C.

У рамках дослідження власники авто вішали силіконові пробовідбірники на дзеркало заднього виду (потім їх поміщали в пакет із застібкою-блискавкою і відправляли до лабораторії), надсилали на аналіз шматок піни з переднього сидіння автомобіля.

У всіх отриманих зразках вчені виявили антипірени.

До того ж прослідковувалася закономірність: підвищення температури повітря навіть на 1°С призводило до збільшення концентрації небезпечного для організму трин-бутилфосфату і трис(1-хлор-2-пропіл)фосфату майже на 12%.

Це викликає занепокоєння дослідників, оскільки тести, проведені у 2023 році з гризунами, були невтішними. У щурів та мишей, які піддавалися впливу антипіренів, спостерігалися аденоми печінки, карциноми печінки та аденоми або аденокарциноми матки.

Крім того, науковці пов'язують з антипіренами порушення неврологічних та репродуктивних функцій.

«Наше дослідження показало, що матеріали інтер'єру виділяють шкідливі хімічні речовини у повітря в салоні автомобілів. Враховуючи, що середньостатистичний водій проводить у машині близько години щодня, це серйозна проблема для його здоров'я. Особливо це має непокоїти водіїв, які перебувають за кермом довше, і возять дітей-пасажирів, які вдихають більше повітря, ніж дорослі», - кажуть науковці.

Щоб мінімізувати шкоду антипіренів для здоров’я, вони радять регулярно провітрювати салон авто і не паркуватися на сонці, щоб не допускати перегріву.