Медицина та здоров'я

Сон у теплій кімнаті старить: спеціалісти розповіли, як спати правильно

Фахівці зі сну розповіли, як спати так, щоб принести максимальну користь організму і захистити його від старіння.

Усі ми старіємо, але деякі речі можуть прискорити цей процес, наприклад, занадто багато часу на сонці, куріння, надмірне вживання алкоголю, стрес і неправильне харчування. Сон - ще один важливий фактор, особливо деякі звички сну, через які ви виглядаєте старшими.

Зокрема, температура в кімнаті теж може мати вплив. Якщо ви спите в занадто теплій кімнаті, то це ускладнює вивільнення певних гормонів і порушує сон, пише Healthdigest.

Як сон у теплій кімнаті старить?

На думку експертів, сон у комфортній прохолодній, темній і тихій обстановці вважається оптимальним. За словами психолога сну, доктора Мішель Дреруп, кімната повинна нагадувати "печеру".

Згідно з дослідженням 2012 року, сон у спекотній кімнаті збільшує шанси на пробудження серед ночі, а також впливає на повільний сон і сон зі швидкими рухами очей. Повільнохвильовий сон важливий для консолідації інформації та зберігання пам'яті в мозку. Порушення повільнохвильового сну вважається однією з причин втрати пам'яті у літніх людей. Імунна система також отримує користь на цій стадії сну, також відбувається ріст і регенерація тканин - два ключові чинники в запобіганні старінню.

"Сон - це регенеративний процес, під час якого ми зцілюємося і наші нейрони створюють міцні зв'язки. Це як фонтан молодості, в який ми пірнаємо щоночі", - пояснив лікар-остеопат доктор Михайло Варшавський.

Поганий сон пов'язаний з активацією біологічного старіння і низки захворювань, таких як діабет, серцево-судинні захворювання, ожиріння, депресія, розсіяний склероз і рак. Згідно з дослідженням 2016 року, лише одна ніч недостатнього сну може призвести до прискореного старіння клітин.

Зв'язок між теплою кімнатою, гормонами і старінням

Мелатонін, який часто називають гормоном сну, вивільняється у відповідь на зниження температури тіла і настання темряви. Вважається, що мелатонін не тільки впливає на циркадний ритм і цикл сну-неспання, а й допомагає захистити від нейродегенерації. Крім того, мелатонін пов'язаний з вивільненням гормону росту, який підтримує тонус м'язів і молодість шкіри.

Отже, розумно вважати, що повноцінний нічний сон у прохолодній і зручній кімнаті допоможе вам виглядати молодше. Принаймні, ви можете прокинутися відпочилим і знизити ризик появи темних кіл під очима і набряклості.

Яка ідеальна температура для сну?

Хоча немовлятам і літнім людям може знадобитися трохи вища температура в кімнаті. Широко прийнятою відповіддю є температура 15,5-19,4 С°. Експерти зазначили, що цей показник насправді дуже індивідуальний, але головне переконатися, що ви не прокидаєтеся посеред ночі через те, що дуже спекотно.

Що відбувається з людиною через недосип

Людина, яка не спить тривалий час, наражається на серйозну небезпеку, розповів доцент клінічної психології в Єльській школі медицини Джон Клайн. За його словами, мозок починає страждати вже через 24 години без сну. "Він намагається впоратися з тим, що не має можливості омолоджуватися, тому ми маємо підвищений рівень гормонів стресу, щоб підтримувати організм в активному стані", - пояснив він.