Медицина та здоров'я

МОЗ та Світовий банк обговорили спільні проєкти з відновлення сфери охорони здоров’я

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що в межах проєкту HEAL Міністерство готове до розширення завдяки залученню нових донорів.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко разом із віцепрезидентом Світового банку Антонеллою Бассані та новим регіональним директором організації Бобом Саумом та операційним менеджером Кевіном Томлінсоном, які працюватимуть з 1 липня 2024 року, провели зустріч щодо відновлення медичної системи та подальших кроків у спільних проєктах.

Йдеться про проєкти «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)», «Поліпшення охорони здоровʼя на службі у людей» та «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні», повідомляє пресслужба МОЗ.

Відповідно до «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA3), підготовленої урядом України, Світовим банком та Європейською комісією, зараз потреби сектору охорони здоров’я оцінюються у 16,4 мільярда доларів США, з яких короткострокові потреби на 2024-2026 роки оцінюються у 3,6 мільярда доларів США, нагадують у МОЗ.

Для подальшого відновлення необхідні:

  • модернізація та відновлення частково пошкоджених об’єктів,
  • зведення нових медичних закладів для обслуговування більшої кількості населення тощо.

На зустрічі обговорили результати та показники ефективності спільних проєктів між МОЗ України та Світовим банком, зокрема:

1. У межах Проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)» на ключові напрями вже було спрямовано 125 млн доларів США до загального фонду державного бюджету.

Зараз зокрема реконструюють чотири заклади охорони здоров’я: Ірпінську центральну міську лікарню, Бобровицький ЦПМСД, Козятинський ЦПМСД та ЦПМСД №4 м. Вінниці.

Тривають закупівлі і постачання автотранспорту та медичного обладнання. Для подальшої реконструкції важливих інфраструктурних об’єктів, після підписання Рамкової угоди про позику, у межах проєкту буде залучено 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ), ідеться в повідомленні.

2. У межах Проєкту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні» у країні системно замінили обладнання для зберігання вакцин на рівні всіх регіонів та створили сучасну систему зберігання вакцин із дотриманням холодового ланцюга.

Українські медзаклади та обласні центри контролю і профілактики хвороб забезпечені прекваліфікованими ВООЗ холодильниками і морозильниками (5 168 одиниць). Коштом проєкту придбали 769 генераторів різної потужності. Закуплено і доставлено 24 сучасні комп’ютерні томографи, 2 ангіографічні системи для нейрохірургічних втручань та 32 УЗД-апарати. На етапі закупівлі та постачання перебувають ще 50 систем для деконтамінації епідемічно небезпечних медичних відходів; понад 1300 одиниць лабораторного обладнання для регіональних центрів контролю і профілактики хвороб та 300 наркозно-дихальних апаратів.

Загальний обсяг позики – 331,4 млн доларів США.

3. У межах Проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» триває покращення медпослуг на місцевому рівні (найбільше – у 8 відібраних на конкурсній основі регіонах), реформування системи фінансування медичних закладів, розвиток електронної системи охорони здоров’я (eHealth), послуг громадського здоров’я тощо. Загальний обсяг позик – 349,7 млн доларів США.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що в межах проєкту HEAL Міністерство готове до розширення завдяки залученню нових донорів. Зокрема, таке розширення буде обговорюватися у Берліні, у рамках Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024).

Нагадаємо, на Ukraine Recovery Conference у Берліні очікується участь понад 2000 політиків, представників бізнесу, громадянського суспільства та муніципалітетів.