Медицина та здоров'я

Алергія на амброзію псує життя: як позбутися недуги назавжди

У середині літа у багатьох людей "прокидається" алергія на пилок бур'янів, але лікування є.

Не для всіх людей літо є радісною та приємною порою. Для алергіків цей сезон - справжні тортури, адже починають цвісти алергенні рослини. Алергія на амброзію - досить часте явище в Україні, яке, на щастя, піддається лікуванню. Про те, як проявляється алергія на амброзію, розповіла лікарка-алергологиня, асистентка кафедри клінічної імунології та алергології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Ольга Колесникова.

Як зрозуміти, що алергія на амброзію

За словами алерголога, негативна реакція на пилок може передатися у спадок. Якщо один із батьків страждає на алергію, то ймовірність розвитку її в дитини становить близько 50%. Коли батько і мати страждають на алергію, то цей ризик уже сягає 80%. У людини з такою генетичною схильністю імунітет "збоїть" і починає реагувати на безпечний білок.

Також лікар каже, що алергія може розвинутися протягом життя. Непоодинокими є випадки, коли в переселенців із південних і східних областей України в західні розвивається алергія, приміром, на пилок дерев замість амброзії.

Реакція організму людини на будь-який пилок називається сезонний алергічний риніт або поліноз.

Є точний спосіб визначити, на що у вас алергія. Для цього Ольга Колесникова радить зробити сучасний молекулярний аналіз Аlex-тест. Він показує картину чутливості організму до 295 алергенів і складає рекомендації для лікування.

Коли починається алергія на амброзію

Алергія на амброзію та інші види пилку - хвороба сезонна.

Алерголог називає три періоди цвітіння рослин-алергенів. На початку березня починають цвісти дерева і це триває до середини травня. З початку травня і до кінця липня цвітуть злакові рослини. Від середини липня і до початку жовтня вже цвітуть бур'яни - спочатку полин, а десь із середини серпня приєднується амброзія.

Час початку алергії також залежить від регіону. Наприклад, у Києві сезон пилку дерев доволі довгий - приблизно 2,5 місяці. Те ж саме стосується цвітіння бур'янів. Тож столичні алергіки страждають майже все літо.

Алергія на амброзію - що не можна їсти
Алергія на амброзію - що не можна їсти

Алергія на амброзію - симптоми

За словами Ольги Колесникової, симптоми різних типів алергії дуже схожі. У хворого на поліноз може бути закладеність носа, нежить, свербіж в очах і носі, сльозотеча, чхання.

Алергія на амброзію - як лікувати недугу

Якщо у вас є алергія на амброзію, народні засоби будуть мало ефективні. За словами Ольги Колесникової, сучасна медицина може запропонувати три способи лікування.

  • Перший спосіб: ізоляція від алергену. Коли пацієнт у сезон пилку перебуває на вулиці, то, повертаючись додому, має прийняти душ, промити ніс, очі. Щоб алерген не потрапив до оселі, зачиняйте вікна та проводьте регулярне прибирання. Пам'ятайте, що найбільше пилку на вулиці вранці та перед грозою.
  • Другий спосіб: симптоматична терапія. За словами алерголога, за такої недуги людина почувається краще, використовуючи таблетки, спреї, краплі в очі. Але при контакті з алергеном самопочуття погіршується.
  • Третій спосіб: алерген специфічна імунотерапія (АСІТ). За словами лікаря, цей спосіб допомагає досягти повної ремісії. Лікування відбувається за допомогою того алергену, на який у пацієнта є реакція. Алергіку вводять підшкірні ін'єкції протягом кількох років. За цей час імунна система людини адаптується до алергену і перестає на нього реагувати.

Алергія на амброзію - що не можна їсти

При алергії на пилок дерев не варто їсти сирі кісточкові фрукти, горіхи, моркву, селеру. А людям із непереносимістю полину й амброзії варто відмовитися від кавуна, дині, трав'яних чаїв, селери.

У разі полінозу лікар Колесникова також радить виключити мед із раціону. У нього може потрапляти пилок бур'янів.