Політикум

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте спілкується з журналістами після прибуття на неформальний саміт лідерів ЄС у Брюсселі, 17 червня 2024 року. Фото: Nick Gammon/AFP

Угорщина та Словаччина погодили кандидатуру Марка Рютте на посаду нового генерального секретаря НАТО.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 18 червня висловив підтримку кандидатури прем'єр-міністра Нідерландів. “Угорщина готова підтримати кандидатуру прем'єр-міністра Рютте на посаду генерального секретаря НАТО”, - написав Орбан в мережі X. Раніше прем'єр Угорщини виступав проти кандидатури Рютте на цю посаду.

Віктор Орбан висував дві вимоги до Рютте. Одна з них - запевнити, що Угорщина у складі НАТО не буде брати участь в операціях альянсу проти росіян в Україні. Орбан також вимагав вибачення від Рютте за критику його уряду.

Сам Рютте заявив після переговорів з Орбаном, що він “налаштований обережно оптимістично” щодо подолання угорської опозиції щодо його кандидатури.

“Я обережно оптимістичний щодо Угорщини”, - сказав Рютте журналістам після зустрічі з Орбаном на полях саміту ЄС у Брюсселі.

За його словами, Орбан “не просив вибачень, і я сказав, що, очевидно, я взяв до відома те, що сталося в Угорщині, з погляду реакції суспільства на те, що я сказав пару років тому”.

“Ми залишили все на цьому, взявши до відома, і дуже дивлячись у майбутнє, і він не попросив жодних вибачень”, — сказав Рютте, додавши, що має намір написати листа Орбану з підсумком їхніх переговорів.

Орбан нагадав, що нинішній генсек НАТО Єнс Столтенберг торік уклав угоду з Угорщиною, дозволивши їй відмовитися від участі у проєктах із допомоги Україні, які здійснює НАТО.

У дописі в мережі Х 18 червня Орбан зазначив: “Прем'єр-міністр Марк Рютте підтвердив, що він повністю підтримує цю угоду і буде продовжувати це робити, якщо він стане наступним генеральним секретарем НАТО”.

Видання Financial Times 18 червня також повідомило з посиланням на свої неназвані джерела, що Рютте запропонував Орбану угоду, за якою Угорщина зможе відмовитися від участі у проєктах НАТО з підтримки України, якщо Рютте буде обрано генсеком альянсу.

Президент Словаччини Петер Пеллегріні також заявив 18 червня про підтримку кандидатури Рютте на посаду нового очільника НАТО.

Словаччина спочатку віддала перевагу президенту Румунії Клаусу Йоганнісу, який теж зацікавлений у посаді. Однак, пізніше вирішила підтримати Рютте, заявив Пеллегріні після саміту Європейського Союзу в Брюсселі.

“Після остаточної дискусії з Марком Рютте та консультацій зі словацьким урядом Словаччина може уявити Марка Рютте головою НАТО”, - зазначив Пеллегріні.

Чинний голова НАТО Єнс Столтенберг йде у відставку у жовтні 2024 року, після 10 років на посаді.

Для обрання новим генеральним секретарем Рютте необхідна одностайна підтримка всіх 32 членів НАТО, адже альянс ухвалює рішення на основі консенсусу.

Провідні країни альянсу, такі як Сполучені Штати, Британія, Франція та Німеччина, підтримують кандидатуру Рютте на посаду, й виступають за погодження нового голови альянсу до саміту НАТО у Вашингтоні 9-11 липня цього року.

Саме позиція Угорщини вважалася такою, що може стати найбільшою перепоною до схвалення Рютте.

Втім після заяв Угорщини та Словаччини, Рютте наразі очікує лише підтримки Румунії.

Рютте, який зараз є прем’єр-міністром Нідерландів, планує залишити цю посаду найближчими тижнями, коли буде призначено новий уряд країни.

В статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.