Політика - Думки

Як Росія використовує ядерну енергію для завоювання глобального впливу - The Financial Times

Попри санкції, російські компанії будують більше третини нових реакторів у світі, що забезпечує Москві нових друзів.

Руппур на крайньому заході Бангладеш може здатися малоймовірним місцем для "Маленької Росії". Тим не менш, у цьому анклаві вивіски магазинів написані російською мовою, а продавці бенгальських овочів торгують «картошкой» та «морковью» , а російські емігранти можуть перевірити свої зуби в стоматологічній клініці «Русс».

Пояснення криється за кілька кілометрів від дороги, де «Росатом», російський державний атомний гігант, будує першу атомну електростанцію в Бангладеш. При орієнтовній вартості близько 12 мільярдів доларів це один із найбільших інфраструктурних проєктів у країні з населенням близько 170 мільйонів осіб.

З метою збільшення частки електроенергії, що виробляється в країні за допомогою атомної енергетики, з нуля до 10 відсотків менш ніж за 10 років, Росатом робить "приголомшливу роботу", говорить Сама Більбао-і-Леон, генеральний директор Всесвітньої ядерної асоціації (WNA).

Уряд Бангладеш заявляє, що електростанція потужністю 2400 МВт, випробування якої, як очікується, розпочнуться цього року, дозволить вирішити проблему нестачі та відключень електроенергії, що завдають шкоди економіці Бангладеш, що швидко зростає, включаючи сектор експорту одягу.

Але для Москви цей проєкт є іншою метою: зв'язати дві країни разом на десятиліття і розширити вплив Кремля в Бангладеш, як це було зроблено з іншими країнами, які не мають власного ядерного потенціалу.

Протягом 20-річного правління Володимира Путіна газ і нафта були його найважливішими геополітичними інструментами переговорів, поки вторгнення в Україну не змінило ситуацію. Відхід ЄС від російських енергоносіїв, у поєднанні з вибухами на трубопроводі «Північний потік», — позбавив Кремль його найважливішого експортного ринку та важелів впливу.

Санкції поки що не завадили розвитку атомної енергетики, яка може створити довгострокові політичні зв'язки та підірвати спроби Заходу ізолювати режим Путіна.

До повномасштабного вторгнення в Україну на частку Росії вже припадало близько половини всіх міжнародних угод щодо будівництва АЕС, постачання реакторів та палива, виведення з експлуатації або поводження з відходами. На її основних конкурентів у секторі атомної енергетики — Китай, Францію, Японі., Південну Корею та США — припадало близько 40 відсотків разом узятих.

Незважаючи на санкції щодо економіки, Росія продовжує залишатися неперевершеним експортером атомних електростанцій. Вона бере участь у будівництві більше третини нових реакторів, які зараз споруджуються по всьому світу, у тому числі в Китаї, Індії, Ірані та Єгипті.

Західні уряди, побоюючись домінуючого становища Росії у глобальному ланцюжку ядерних поставок, намагаються дати відсіч. Минулого місяця президент США Джо Байден підписав двопартійний законопроєкт про заборону імпорту російського збагаченого урану, який складає близько 25 відсотків загального обсягу поставок до США. Минулого року США, Великобританія, Японія, Канада та Франція створили ядерний альянс «Саппоро 5» на полях G7. Тодішній британський міністр енергетики Грант Шаппс заявив, що метою цього альянсу було "повністю витіснити Путіна з ринку ядерного палива".

Відносини, які Росія налагоджує за допомогою ядерних проєктів, перевершують навіть тривалі контракти на постачання трубопровідного газу.

Будівництво атомної електростанції займає близько 10 років, а термін служби реактора на нових станціях становить 60 років. Підготовка до демонтажу, включаючи видалення радіоактивних частин, займає ще 10-20 років і потребує значних коштів, каже Володимир Сливяк, співголова російської екологічної групи «Екозахист», який десятиліттями вивчає атомну енергетику країни.

«Для країни це дуже довгострокове зобов'язання мати російську присутність. Це не просто фактичне будівництво. Це екосистема», — каже Дар'я Долзікова, науковий співробітник програми ядерної політики Королівського інституту об'єднаних служб, лондонського аналітичного центру з досліджень у галузі оборони та безпеки.

У Туреччині Росія будує першу в країні атомну електростанцію потужністю 4800 МВт в Аккую, яка, як очікується, почне виробляти електроенергію цього року. Росія часто використовує модель «будуй-володій-експлуатуй», яка передбачає ще більший ступінь співпраці, оскільки «Росатом» надає все, включаючи персонал станції, протягом усього терміну реалізації проєкту.

“Російська сторона ставиться до станцій так, ніби вони належать «Росатому». Єдина роль країни, що приймає, — купувати електроенергію у реактора”, — каже Кацпер Шулецький, професор-дослідник Норвезького інституту міжнародних відносин, який вивчає російську дипломатію в галузі ядерної енергетики.

Саме тут знаходиться Бангладеш, який на десятиліття буде пов'язаний із Росією проєктом Руппур.

"Вони вступають у нескінченні відносини", - говорить Алі Ріаз, політолог з Університету штату Іллінойс.

Саме вторгнення в Україну змусило Росію переосмислити свій підхід до ядерної дипломатії.

Незабаром після початку війни, Росатом втратив один зі своїх контрактів у Європі: електростанцію Ханхіківі потужністю 1200 МВт у Фінляндії, будівництво якої мало розпочатися в 2023 році.

Вимушений створювати нові альянси, Путін, який цього тижня перебуває з візитом у Північній Кореї та В'єтнамі, дедалі більше позиціонує свій уряд як партнера глобального півдня — термін, який охоплює деколонізовані країни Африки, Азії та Латинської Америки.

Відображаючи риторику в радянському стилі, Путін часто зазначає, що багато з цих країн не засудили його вторгнення і насправді обурюються «колоніальним підходом» США, ЄС та їхніх «імперських» союзників.

"Модель глобалізації, яка багато в чому була сформована західними державами... перебуває у стані глибокої кризи. З'являється нова, справедливіша і більш демократичніша система", - заявив Путін на зовнішньополітичній конференції в Москві минулого року.

Росатом зіграв ключову роль в зусиллях Москви привернути увагу до глобального Півдня. За останні два роки її генеральний директор Олексій Лихачов відвідав ці країни майже стільки ж разів, скільки за весь період з моменту свого призначення 2016-го по 2022 рік.

Компанія підписала близько двох десятків меморандумів про взаєморозуміння з країнами Африки та Латинської Америки, включаючи Зімбабве, Малі, Буркіна-Фасо та Бразилію. У Гані Росія розпочала підготовку пропозиції щодо будівництва першої атомної електростанції в країни, разом із постачальниками з США, Китаю, Індії, Південної Кореї та Франції.

Цього року Росія та Узбекистан підписали угоду про будівництво малого модульного реактора потужністю 330 МВт. Цей проєкт є першим для Росатому та Росії щодо впровадження атомних технологій наступного покоління за межами країни.

Прихильники стверджують, що SMR забезпечують більшу безпеку та ефективність, у порівнянні з існуючими технологіями, а відомі приватні інвестори, такі як Білл Гейтс та виконавчий директор OpenAI Сем Альтман, підтримують стартапи, які розробляють SMR. Але на відміну від Росії та Китаю, США ще належить розробити, побудувати та розгорнути його.

Крім будівництва реакторів і постачання діючих енергоблоків, Росатом також використовує м'яку дипломатію для впливу.

Згідно з річним звітом Росатому, у 2023 році розпочалися переговори з Нікарагуа, Узбекистаном та Таджикистаном про створення медичних центрів. У Болівії Росія завершила будівництво центру ядерних досліджень у 2023 році, а через кілька місяців отримала вигідний контракт на видобуток літію.

“Можливо, у Північній Америці та Європі ми вважаємо за краще не працювати разом з Росією у критично важливих галузях. Але в багатьох інших країнах світу це нікого не турбує. Вони знайдуть найкращого партнера”, — каже Більбао-і-Леон із WNA.

Навіть у Європі Росія не повністю ізольована. Угорська електростанція "Пакш" потужністю 2400 МВт, передана "Росатому" в 2014 році, не постраждала від вторгнення в Україну. Очікується, що її буде передано на початку 2030-х років в експлуатацію, коли буде доставлено навчену робочу силу і першу партію збагаченого урану.

Угорщина є однією з країн із найвищим ступенем залежності від Росатому, за словами Нупі Сулецькі з інституту Нупі. Його оцінка ґрунтується на закупівлі послуг, фінансових угодах та частці загальної електроенергії, яка постачається з електростанцій, побудованих Росатомом. Атомна енергія з існуючої станції, побудованої за радянськими проєктами, наразі забезпечує 40 відсотків електричної енергії Угорщини.

Прем'єр-міністр Віктор Орбан, якого інші країни ЄС часто критикують за його промосковську позицію, неодноразово заявляв, що Будапешт не погодиться на жодні санкції проти російської атомної енергетики.

"Це яскравий приклад того, як діє російська ядерна дипломатія і чому вона небезпечна", - говорить Слівяк із Ecodefence.

Бангладеш, розташована між Індією та М'янмою у Бенгальській затоці, є об'єктом інтенсивної геополітичної конкуренції між такими державами, як Індія, Китай та США. Кожна з трьох країн використовувала угоди та інвестиційні пропозиції для налагодження зв'язків із прем'єр-міністром Шейхом Хасіною.

Але проєкт Руппур дав Москві неоціненну точку опори. У той час як Китай і США мають потенціал для будівництва атомної енергетики, китайська державна Національна ядерна корпорація в основному зайнята керівництвом агресивною внутрішньою ядерною експансією країни, а компанія Westinghouse Electric Company, що базується в США, не може відповідати умовам, пропонованим Росатомом.

Державний Росатом може запропонувати до 90 відсотків фінансування ядерних проєктів, при цьому виплати будуть розтягнуті на десятиліття з мінімальними процентними ставками. Більш привабливе фінансування допомогло Росатому виграти угоду, згадує Мохаммад Тамім, колишній радник з енергетики Бангладеш.

Такі вигідні умови «мають вирішальне значення для бідніших країн із низькими кредитними рейтингами, які не можуть отримати таке фінансування деінде», говорить Слівяк із Ecodefence.

Але навіть дешеві кредити доводиться повертати, і це може стати проблемою для покупців реакторів і ще одним важелем тиску Росії.

Економісти стурбовані тим, що погашення боргу за завод у Руппурі, що є частиною зростаючого рахунку за інфраструктурні проєкти, що фінансуються в іноземній валюті, посилить і так гостре навантаження на валютні резерви Бангладеш.

Хоча термін погашення кредиту ще не настав, за умовами угоди між країнами Бангладеш має сплатити 10 відсотків будівельних робіт «Росатому» у доларах як авансові платежі. Однак, на думку чиновників та аналітиків, зусилля щодо погашення боргу ускладнюються обмеженнями на доларові виплати, які викликані санкціями США.

У 2023 році Росатом заробив на цих проєктах 16,2 мільярда доларів у порівнянні з 11,8 мільярда доларів у 2022 році. За останнє десятиліття цей дохід збільшився удвічі. Витрати на операційну діяльність та внески до державного бюджету, поглинають більшість прибутку Росатому, що зводить чистий прибуток групи до 2-3 мільйонів доларів на рік.

Згідно зі стратегією розвитку компанії, до 2030 року загальний дохід «Росатому» перевищить $56 млрд, що буде удвічі більше за поточний рівень. Це зростання буде забезпечене насамперед закордонними проєктами, йдеться у документі. Росатом вважає, що може захопити значну частину африканського ринку, сприймаючи його як «точку зростання» ядерних технологій.

Громадянське суспільство Бангладеш не тільки зміцнилося у сфері впливу Кремля, а й побоюється, що угода з Росатомом створила можливості для хабарництва.

"Весь енергетичний сектор оповитий таємницею. Зрештою, за що насправді платитиме народ Бангладеш? Якби це була відкрита та здорова конкуренція, це була б зовсім інша історія", - говорить Іфтехаруззаман, виконавчий директор Transparency International Bangladesh.

Ціна на Rooppur, розрахована на основі оціночних витрат на будівництво станції, становить 9,36 центів за кіловат-годину, у порівнянні з 5,34 цента за таку ж кількість енергії з сусіднього індійського проєкту, за даними економіста Рашеда аль-Махмуда Тітуміра з університету Дакки.

Критики кажуть, що Бангладешу було б краще витратити гроші на сонячну та вітрову генерацію всередині країни, вартість яких різко впала останніми роками, ніж створювати залежність від Росії у плані дорогої та потенційно небезпечної ядерної енергії.

"Для мене це катастрофа", - каже Ану Мухаммад, економіст і активіст громадянського суспільства.

Просуванням «Росатому» у регіоні стурбовані не лише місцеві активісти. Занепокоєння Заходу щодо його просування на південь планети також зросло. Кетрін Хафф, колишній помічник міністра з ядерної енергетики Міністерства енергетики США, каже, що для США та їхніх союзників дуже важливо відновити стабільний ланцюжок постачання ядерної енергії й відновити лідерство у світовому ядерному секторі. Але для цього може знадобитися десятиліття, додає вона.

“Вибору немає. Якщо ми не відновимо лідерство, ми не контролюватимемо обговорення питань безпеки, нерозповсюдження та стандартів, які поширюватимуться по всьому світу”, — каже Хафф.

Рафаель Маріано Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії, займає м'якшу позицію, оскільки організація «не політизує виробництво ядерної енергії».

"Моя місія - забезпечення безпечного і надійного розповсюдження ядерної енергетики", - додає він.

Але поки на заході тривають дебати, Росатом вже обговорює будівництво другого заводу в країні. Мохаммад Хоссейн, директор міністерства енергетики Бангладеш, припускає, що відносини тільки продовжуватимуться. Росія, за його словами, є незамінним партнером.

Джерело - The Financial Times