Політика - Думки

Слідкування за фондами відновлення України - Project Syndicate

Український уряд та громадянське суспільство вже розробляють інформаційні системи для моніторингу зусиль щодо відновлення.

Але коли справа доходить до їх реалізації, корисно буде розглянути нещодавні великомасштабні програми реконструкції, які містять важливі уроки про те, як ефективно та результативно використовувати цифрові інструменти. Можна з упевненістю сказати, що відбудова України буде найзначнішим і найдорожчим заходом у Європі з часів Плану Маршалла після Другої світової війни.

За оцінками Світового банку, відновлення країни потребуватиме майже 500 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття, що значно перевищить вартість найбільш руйнівних стихійних лих за останні роки, включаючи цунамі 2004 року в індонезійській провінції Ачех і землетрус 2023 року в Туреччині та Сирії.

Більше того, на відміну від природних катастроф, триваюча війна в Україні завдала більших збитків фінансам країни, що вимагає значної військової та економічної допомоги. Врахуйте, що в 2022-2023 роках Україна покладалася на 74 мільярди доларів бюджетної допомоги від своїх міжнародних партнерів для забезпечення функціонування уряду. Це говорить про те, що майже всі кошти на відновлення надходитимуть від іноземних донорів.

Управління таким дорогим та складним заходом, як повоєнне відновлення України, потребуватиме комплексного та системно-орієнтованого підходу. Цифрові інструменти, зокрема, слід використовувати для оптимізації процесу, підвищення прозорості та забезпечення підзвітності.

З цією метою український уряд уже створив Екосистему цифрового відновлення для підзвітного управління (DREAM), а коаліція НУО розробила Портал Великого відновлення для збирання, систематизації та публікації відкритих даних про проєкти відновлення на всіх етапах. Це допомагає створити середовище, в якому громадяни та організації можуть брати активну участь у процесі нагляду.

Ці системи є кроком у правильному напрямку. Але коли доходить до їх реалізації, повчально розглянути нещодавні великомасштабні програми реконструкції. Зокрема, відновлення Ачеха після цунамі в Індійському океані в 2004 році, що було проведене урядом Індонезії та підтримане Світовим банком, містить важливі уроки про те, як ефективно та результативно використовувати цифрові інструменти.

🔹По-перше, важливо пам'ятати, що навіть за наявності новітніх технологій людям необхідно відстежувати гроші. Збір та аналіз даних залишаються трудомісткими, оскільки автоматизовані інформаційні системи незмінно схильні до помилок, які можуть виявити тільки люди. В Ачесі на ранньому етапі дані про проєкти реконструкції не завжди консолідувалися чи аналізувалися, що призводило до подвійного обліку. Більше того, люди, які вводили дані, були приголомшені рівнем деталізації, необхідної для відстеження результатів, а це означало, що навіть доступна фінансова інформація спочатку була недоступною.

🔹По-друге, надмірне планування затримало багато зусиль щодо відновлення. Замість створення генерального плану, як це зробила Індонезія для Ачеха, Україні слід створити структуру з основними принципами, такими як мінімальні вимоги до проєктування та будівництва будівель, щоб зосередитись на швидкості. Деякі проєкти – наприклад, тимчасове житло – обов'язково будуть непостійними. Таким чином, такі платформи, як DREAM та Big Recovery Portal, повинні збирати дані реконструкції в режимі реального часу, щоб забезпечити безперервний аналіз та можливу корекцію курсу.

🔹По-третє, Україна має відстежувати фінансові зобов'язання та виплати окремо. Кільський інститут світової економіки вже складає список та кількісну оцінку підтримки, яку уряди надали Україні. Але моніторинг виплат буде не менш важливим, оскільки він краще відображає діяльність на місцях. Це може виявитися непростим завданням, оскільки фінансування часто проходить по багатьох каналах і фіксується на різних етапах, перш ніж воно досягне бенефіціарів, і буде потрібно ретельне відстеження, щоб уникнути подвійного та потрійного обліку. В Ачесі методологія аналізу відстеження витрат на реконструкцію охоплювала окремі проєкти на рівні установ — виконавців, щоб уникнути цієї проблеми. DREAM має зробити те саме в Україні.

Більше того, допомога має бути розподілена справедливо. Після цунамі урядовий моніторинг в Ачеху показав, що більша частина коштів на відновлення спочатку була спрямована на проєкти в галузі охорони здоров'я та освіти, а не на основну інфраструктуру через пріоритети донорів. Щоб уникнути такого результату, DREAM має розділити види фінансування, що дозволить виключити екстрену допомогу та зосередитися на інвестиціях, спрямованих на заміну пошкоджених або знищених об'єктів, таких як школи, мости та дороги. Такий підхід у поєднанні зі стратегією, яка враховує потреби всіх секторів та регіонів, висвітить практичні аспекти використання коштів, особливо там, де виділяється допомога, та сприятиме відновленню критично важливої ​​інфраструктури.

Але ефективна поставка допомоги залежить як від місцевого потенціалу, так і від потоків фінансування. Таким чином, ретельна та реалістична оцінка потреб є важливою частиною зусиль для відновлення, оскільки вона може покращити узгодженість із наявними ресурсами. В Ачеху вартість відновлення спочатку оцінювалася в 6,2 мільярда доларів (з урахуванням інфляції). Але хоча загальна сума фінансових ресурсів на реконструкцію перевищила 7 мільярдів доларів, дефіцит коштів в екологічному, енергетичному, продовольчому та іригаційному секторах обмежив відновлення рівня, що існував до цунамі.

Нарешті, хоча широке коло донорів та агентств-виконавців роблять свій внесок у відновлення України, вирішальне значення має стратегічне управління найважливішими гравцями – установами, на частку яких припадає приблизно 85% загального портфеля. Це забезпечить максимально ефективне використання основної частини інвестицій та дотримання найвищих стандартів прозорості та підзвітності. Це могло б допомогти у створені централізованого координаційного органу та системи управління даними. Це також сприятиме виробленню єдиного підходу до відновлення країни, коли найбільші донори будуть згуртовані навколо цілей уряду та одне з одним.

При відновленні Ачеха команда Світового банку тісно співпрацювала з десятьма найбільшими донорами та ретельно проаналізувала державний бюджет відновлення, що призвело до більш скоординованих зусиль. Але це не означає, що стратегічне планування та розподіл ресурсів стосуються тільки найбільших проєктів. Навпаки, проєкти будь-якого масштабу слід ретельно відстежувати для розробки комплексної стратегії.

Потреби України у відновленні будуть величезними. З огляду на це, а також оскільки населення України сильно постраждало від агресивної війни Росії, міжнародне співтовариство має винести правильні уроки з недавніх катастроф, щоб допомогти країні відновитися швидко та за найвищими стандартами. Оскільки Україна готується розпочати реалізацію десятків тисяч критично важливих інфраструктурних проєктів, їй будуть потрібні правильні цифрові інструменти та людський потенціал для моніторингу їхнього прогресу.

Джерело - Project Syndicate

Читати також: Захистити кошти на відновлення України від політичного впливу закликають у Фонді Маршалла