Політика - Думки

Оцінка наслідків відкату демократії у Киргизстані — worldview

В останні місяці посилилась критика демократичних умов в Киргизстані, що порушує питання щодо довгострокової політичної та геополітичної траєкторії.

Відкат Киргизстану від демократії за президента Садира Жапарова ускладнить зусилля уряду щодо залучення західних інвестицій у критично важливі інфраструктурні проєкти, але може передбачати покращення відносин із сусідами та посилення співпраці з Росією та Китаєм.

В останні місяці посилилась критика демократичних умов в Киргизстані, що порушує питання щодо довгострокової політичної та геополітичної траєкторії цієї центральноазіатської країни.

У жовтні 2023 року Венеціанська комісія (юридична консультативна група Ради Європи, міжнародної організації, покликаної підтримувати демократію) висловила стурбованість щодо реформ законодавства про ЗМІ Киргизстану, які послаблюють свободу вираження думок.

Потім у своєму щорічному звіті «Країни в перехідному періоді», опублікованому 11 квітня, некомерційна організація Freedom House, що базується в США, дійшла висновку, що Киргизстан, який раніше займав менш репресивну позицію в авторитарному діапазоні звіту, тепер відповідає ширшій центральноазіатській тенденції авторитаризму.

У звіті оцінки Киргизстану за такими параметрами, як незалежність судової системи, свобода громадянського суспільства та очікування демократичного управління, за останні 20 років впали настільки, що багато хто з них досяг мінімально можливого значення. Нарешті, Інститут досліджень зовнішньої політики, американський аналітичний центр, опублікував 12 квітня доповідь, в якій документально підтверджено, як колись активна політична опозиція, активне громадянське суспільство та незалежні ЗМІ в Киргизстані згасли з того часу, як Жапаров став президентом у жовтні 2022 року. Ці дві доповіді збіглися з підписанням Жапаровим про спірний закон від 2 квітня, який прихильники в парламенті Киргизстану відкрито назвали ударом по «західній ідеології» в країні.

Закон, який класифікуватиме неурядові організації, які отримують фінансування з-за кордону, як «іноземних представників» і накладатимуть на них додаткові вимоги до звітності та суворі покарання за порушення, заснований на аналогічному законі в Росії. Спроби ухвалити аналогічний закон у Грузії викликали там масові протести, але в Киргизстані такої реакції практично не було.

Комітет із захисту журналістів, що базується в Стокгольмі, заявив, що рішення Жапарова «наслідувати приклад Росії щодо закону про “іноземних агентів” загрожує стерти 30-річний статус Киргизстану як відносного притулку свободи слова та демократії в пострадянській Центральній Азії». 7 лютого держсекретар США Ентоні Блінкен написав Жапарову листа, в якому говорилося, що «активне громадянське суспільство вже давно є найсильнішим у регіоні та ключовою частиною демократії в Киргизстані…Тому я пишу вам, щоб висловити своє занепокоєння щодо законопроекту про іноземних [агентів]».

У січні 2021 року, через кілька місяців після приходу до влади, Жапаров організував референдум, який затвердив нову конституцію, яка передає більшу частину повноважень уряду виконавчої влади, включаючи надання президенту права призначати суддів. У листопаді 2021 року суміжні з Жапаровим партії отримали переважну більшість місць на позачергових парламентських виборах. Явка виборців склала 32,2%, це найнижчий показник, який коли-небудь зареєстрований на парламентських виборах у Киргизстані, що відображає втому виборців від політичної системи.

Консолідація політичної влади під керівництвом Жапарова є частиною зусиль щодо встановлення режиму, більш схожого на Казахстан та інші країни Центральної Азії, який міг би покращити зв'язки із сусідами та посилити орієнтацію Киргизстану на Росію та Китай.

Майже протягом усієї своєї пострадянської історії у Киргизстані відбувалася регулярна зміна влади. Це відрізняло Киргизстан від інших колишніх радянських республік Центральної Азії, де чинна влада ніколи не стикалася з конкурентними виборами і з поствиборчими протестами, здатними знищити сили безпеки та забезпечити їхнє усунення.

Якщо Киргизстан стане більш авторитарним, це призведе до поліпшення відносин зі своїми сусідами по Центральній Азії через збільшену віру в їхню здатність укладати угоди з Бішкеком, які виявляться більш міцними, враховуючи ймовірність зміни режиму в Киргизстані, що зменшується. Таким чином, авторитарна стабільність у Киргизстані, ймовірно, допоможе країні продовжувати домагатися прогресу в демаркації кордону з Таджикистаном, оскільки уряд Таджикистану з більшою ймовірністю прийде до угоди з урядом, який, на його думку, підтримає угоду про кордон і не буде пригнічений протестами. Руйнування демократичних норм Жапаровим із мінімальною негативною реакцією також зробить Киргизстан більш схожим на авторитарні моделі його основних партнерів з торгівлі та безпеки, Росії та Китаю, які не хочуть, щоб країна знову була втягнута у прозахідну «кольорову революцію». Росія і Китай з більшою ймовірністю поглиблюватимуть довгострокову підтримку уряду, який, на їхню думку, навряд чи зіткнеться з радикальними політичними змінами та потенційною переорієнтацією з їхньої орбіти.

Перший пострадянський президент Киргизстану Аскар Акаєв керував країною з моменту здобуття нею незалежності в 1991 році багато в чому подібно до авторитарних лідерів сусідніх країн. Але він утік із країни під час тюльпанової революції 2005 року. Курманбек Бакієв, який обійняв посаду президента після революції, сам був повалений у результаті жорстокішої киргизької революції 2010 року, яка врешті-решт призвела до консолідації нової парламентської системи під керівництвом президента-реформатора Алмазбека Атамбаєва. Наступний президент, Сооронбай Жеенбеков, пізніше заарештував Атамбаєва, але був звільнений разом із Жапаровим під час революції 2020 року, хоча пізніше Жапаров змусив Атамбаєва втекти з країни.

Репутація Жапарова як завзятого націонал-популіста виникла завдяки тому, що він був лідером протесту, закликаючи до націоналізації золотої копальні Кумтор, найприбутковішого бізнесу в Киргизстані. У жовтні 2013 року, після кількох днів протестів, у яких брав участь Жапаров, натовп штурмував адміністративну будівлю і ненадовго взяв у заручники губернатора провінції. Жапаров утік із країни до того, як поліція змогла його заарештувати, але його затримали у березні 2017 року. Коли у жовтні 2020 року вибухнула революція, він відбував покарання у вигляді одинадцяти років та шести місяців ув'язнення.

Кумтор перейшов під канадське управління в 1992 році з тієї ж причини, через яку величезні нафтові багатства сусіднього Казахстану видобуваються консорціумами, які майже повністю складаються із західних нафтових компаній: бажання забезпечити, щоб найцінніший економічний актив країни не перебував під примусовим контролем Росії чи Китаю, а також отримувати більший прибуток, незважаючи на необхідність дотримання західних стандартів бухгалтерського обліку.

Консолідація правління Жапарова підірве зусилля Заходу щодо покращення відносин із країною та ускладнить зусилля уряду Киргизстану щодо участі у геополітичному балансуванні та забезпеченні ключових інвестицій із Заходу. Привабливість Киргизстану для західних інвестицій почала падати в роки, що передували приходу Жапарова до влади в 2020 році, на тлі багаторічних загроз, які він та інші лідери опозиції загрожували націоналізувати активи.

Але оскільки націоналізація «Кумтора» у «Центери» була завершена у квітні 2022 року, відбулося значне зниження іноземних інвестицій, які цього року впали більш ніж на 75% порівняно з 2021 роком. Міжнародний валютний фонд прогнозує, що прямі іноземні інвестиції стагнуватимуть до 2028 року на тлі побоювань щодо прав власності, корупції та верховенства закону.

На країни, які менш стурбовані такими питаннями, а саме на Туреччину, Китай та Росію, ймовірно, припадає переважна більшість ПІІ в країну. Це допомагає пояснити, чому прем'єр-міністр Киргизстану Акилбек Жапаров (що не має відношення до президента) з'явився з порожніми руками після візиту 14 квітня до США у спробі забезпечити фінансування будівництва гідроелектростанції Камбар-Ата-1 у рамках зусиль уряду щодо залучення західних інвесторів до ключових екологічних проєктів у сфері електро- та водопостачання.

Аналогічним чином, 22 квітня 2022 року міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон став першим міністром закордонних справ Великобританії, який відвідав Киргизстан, підкресливши зростаючу важливість регіону як торгового коридору і простору для геополітичної конкуренції. Ці приклади показують, що, хоча західні уряди прагнуть більш глибоких відносин та інвестицій з Киргизстаном, щоб не допустити його повного попадання в орбіту Росії та Китаю, змінна внутрішня політика Киргизстану, ймовірно, продовжить перешкоджати розвитку глибших зв’язків з Заходом.

Кемерон сказав, що його переговори з Жапаровим торкнулися драматичного спаду політичної свободи в країні, і що вони говорили про «важливість громадських організацій, благодійних організацій, неурядових організацій та організацій громадянського суспільства», не називаючи недавніх подій у країні, тобто ухвалення закону про іноземних агентів за російським зразком. Кемерон також заявив, що Великобританія працює з владою Киргизстану, щоб гарантувати, що товари, необхідні для російської військової промисловості, не будуть реекспортуватися через Киргизстан до Росії.

22 квітня уряди США та Киргизстану опублікували висновки своїх щорічних двосторонніх консультацій із закордонних справ. У документі йдеться, що сторони прагнуть збільшити інвестиції приватного сектора США та розвивати партнерство у галузі найважливіших корисних копалин та зеленої економіки. Незважаючи на те, що це має стимулювати уряд Киргизстану до лібералізації та зміни свого нинішнього курсу, він ще не спричинив укладання нових значних інвестиційних угод зі Сполученими Штатами чи Європою. Навпаки, 1 серпня 2023 року міністерство енергетики Киргизстану підписало угоду з китайським консорціумом про будівництво проєкту Казарманського каскаду гідроелектростанцій, який, за твердженням киргизьких чиновників, є найбільшою інвестиційною угодою в історії Киргизстану. Інвестиції у розмірі від 2,4 до 3 мільярдів доларів становлять найбільшу суму, яку Китай виділив на проєкт в Центральній Азії майже за десятиліття.

Джерело - worldview