Політика - У Світі

Президентка Швейцарії Віола Амхерд та міністр закордонних справ Ігнаціо Кассіс беруть участь у пресконференції, присвяченої саміту щодо миру в Україні, у Берні 10 червня 2024 року. Швейцарія проведе саміт 15-16 червня за участі світових лідерів. (Фото: STEFAN WERMUTH / AFP)

Близько 90 країн та міжнародних організацій, половина з яких є європейськими, підтвердили свою участь у саміті щодо миру в України, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня.

Про це на пресконференції у понеділок, 10 червня, повідомив швейцарський уряд. Росію не запрошено на саміт, однак уряд Швейцарії зазначив у заяві, що конференція наступними вихідними працюватиме над “спільним визначенням дорожньої карти” щодо того, як у майбутньому залучити як Україну, так і Росію до мирного процесу.

Саміт також зосередиться на тому, як досягти “всеосяжного, справедливого і міцного миру для України на основі міжнародного права та Статуту ООН”.

У порядку денному конференції також є ядерна безпека, гуманітарна допомога та продовольча безпека.

Своєю чергою президентка Швейцарії Віола Амхерд зазначила на пресконференції у Берні, що метою саміту стане визначення шляху до досягнення можливого миру в українській війні.

“Це не пропаганда, — сказала Амхерд. — Йдеться про основу гуманітарної допомоги, яку надає Швейцарія… і початок діалогу”.

За словами Амхерд, більшість учасників конференції – це лідери країн, зокрема глави держав чи урядів. Також саміт відвідає “жменька” представників міжнародних організацій, таких як ООН.

Сполучені Штати вже підтвердили участь у саміті віцепрезидентки Камали Гарріс у супроводі радника з національної безпеки Джейка Саллівана. Організатори також оголосили, що лідери Франції Еммануель Макрон, Німеччини Олаф Шольц та Японії Фуміо Кішіда відвідають саміт на швейцарському курорті Бюргеншток.

Росія назвала саміт марною тратою часу, і заявила, що братиме участь у мирних переговорах, лише якщо вони будуть враховувати ситуацію на полі бою, включно з окупацією Росією приблизно 20% території України.

Президент України Володимир Зеленський та інші українські посадовці неодноразово відкидали такий сценарій, ставлячи за мету вихід Росії з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року.

Відтак, за словами швейцарського уряду, Росію не запросили на саміт, адже вона дала зрозуміти, що не зацікавлена в участі. Проте Швейцарія також наголошує, що Росія має бути частиною мирного процесу в майбутньому.

“Питання не в тому, чи приєднається Росія, питання в тому, коли”, - заявив журналістам на пресконференції міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс.

Він також зазначив, що Швейцарія перебуває у постійному контакті з Москвою щодо конференції.

За словами швейцарських офіційних осіб, Бразилія та Китай заявили, що не братимуть участі у саміті, якщо як Україна, так і Росія не будуть за столом переговорів.

Також організатори зазначили, що остаточний список учасників буде відомий 14 червня. Водночас такі країни, як Туреччина та Південна Африка, не вказали, чи візьмуть вони участь. За словами швейцарської влади, Індія візьме участь, але невідомо на якому рівні.

Офіційні особи повідомили, що було розіслано близько 160 запрошень на саміт, який Швейцарія організовує на прохання президента Зеленського.

За словами Амхерд, той факт, що наразі менш як 100 потенційних учасників підтвердили свою присутність у першому етапі мирного процесу, не є “розчаруванням” для уряду Швейцарії.

“Очікування від [саміту щодо миру в Україні] зрозумілі. Ми хочемо ініціювати процес миру в Україні, який має широку підтримку. Я рада, що 90 держав і організацій уже оголосили про свою участь, щоб разом вирушити на [шляху до миру]”, – зазначила вона у дописі в мережі Х.

На думку американсько-швейцарського політолога Деніела Ворнера, який мешкає у Женеві, у саміті беруть участь “недостатньо важливих країн Півдня”.

Що стосується президента США Джо Байдена, то, за словами Ворнера, який спілкувався з агентством AFP, “проблема полягає в тому, що якби Байден приїхав” на саміт миру, “і не було б реальних, конкретних результатів, республіканці відразу б сказали, що це провина Байдена”.

За словами швейцарських посадовців, близько 4000 військовослужбовців буде залучено для забезпечення безпеки та підтримки логістики заходу.

Саміт відбудеться одразу після зустрічі лідерів країн “Групи семи” в Італії, запланованої на 13-15 червня, під час якої ключові західні демократії також обговорюватимуть Україну за участі президента Зеленського.

Зокрема “Група семи” розгляне способи використання заморожених російських активів для фінансування нової допомоги Україні.

Під час державного візиту до Франції минулого тижня президент США Джо Байден і Макрон, згідно з заявами Білого дому, домовилися про використання прибутків від заморожених російських активів на суму близько 280 мільярдів доларів для допомоги Україні.

Ідея полягає в тому, щоб використати такі прибутки як постійний потік доходу для обслуговування позики в 50 мільярдів доларів для фінансування оборони та інфраструктури України.

Російські заморожені активи приносять від 2,7 до 3,8 мільярда доларів прибутку на рік, який, за словами Європейського Союзу, за контрактом не належить Росії, й тому може бути використаний.

У статті використано матеріали агентств Reuters, AFP та AP.

Читати також: Глобальний саміт миру. Які країни відмовилися їхати (список)