Політика - У Світі

Сенатор-республіканець Том Тілліс (праворуч) та сенаторка-демократка Джин Шагін (ліворуч) - співголови Групи спостерігачів НАТО під час пресконференції 18 лютого 2024 року. Фото: AP/Denes Erdos

Перед НАТО на саміті у Вашингтоні в липні стоїть три цілі, заявив генеральний секретар НАТО на зустрічі з американськими сенаторами.

Про зміст зустрічі пресі розповіли члени сенатської Групи спостерігачів НАТО від обох партій Джин Шагін та Том Тілліс. Війна в Україні стимулювала НАТО переглянути свої цілі, щоб залишатись вагомим об’єднанням на військово-політичній мапі світу, заявила сенаторка Джин Шагін. “По-перше, це ціль стримування та оборони, він вказав, що наразі 23 члени НАТО із 32-х, які спрямовують 2% ВВП на військові потреби, що є критично важливим через загрозу, з якою ми стикаємося з боку Володимира Путіна та Росії, а також від Китаю та інших неприятелів”, - розповіла сенаторка від Демократичної партії Шагін.

Вона продовжила: “Він також говорив про важливість України та відновлення зобов’язань усіх членів НАТО підтримувати Україну в цій неспровокованій війні проти Росії”.

Третя ціль, за словами сенаторки, необхідність продовжувати залучати до співпраці з НАТО та допомоги Україні Індо-Тихоокеанський регіон - Нову Зеландію, Японію, Південну Корею та Австралію, “які надають велику підтримку і забезпечують ще одну лінію захисту від Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні”.

Сенатор-республіканець Тілліс звернув увагу не те, що хоча країни ІТ-4 (чотири країни Індо-Тихоокеанського регіону) не є членами альянсу, їхня роль важлива у глобальному контексті безпеки НАТО.

“Ми повинні почати думати про НАТО в глобальному контексті. Ми більше не можемо думати про те, що НАТО - це просто організація, яка бореться з загрозами, які надходять з Європи. І я вважаю, що генсек Столтенберґ дуже чітко про це сказав”, - зазначив сенатор Тілліс.

Сенатор погоджується з Шагін, що війна в Україні стимулювала альянс НАТО до дій.

“Путін зробив жахливі речі в Україні, але якщо є щось позитивне, що випливає з цього досвіду, це те, що НАТО прокинулося і визнало, що ми провалили стрес-тест. Альянс НАТО лише намагається поповнити запаси України. Уявіть собі, якби це був союзник по НАТО, ми б зараз боролися за захист проти агресивних дій Володимира Путіна”, - аналізує сенатор-республіканець.

Україна: Спочатку реформи, потім - НАТО

Наприкінці квітня цього року сенатори Тілліс та Шагін, які очолюють Групу спостерігачів НАТО, в листі до президента США Джо Байдена надали рекомендації щодо пріоритетів саміту.

Серед іншого, законодавці рекомендували президенту на саміті розглянути питання гарантій української безпеки і запропонувати Києву “реалістичний шлях до членства в НАТО”.

“Ми вважаємо, що Україні слід запропонувати реалістичний шлях до членства в НАТО, коли всі члени Альянсу погодяться, що Україна виконала умови та вимоги для членства. Ми повинні надіслати Путіну безпомилковий сигнал про те, що майбутнє України пов’язане з Європою”, - мовиться у листі сенаторів.

Тілліс пояснив позицію у виступі в аналітичному центрі Heritage: “Ми хочемо, щоб будь-якій волелюбній нації, яка хоче приєднатися до НАТО, ми забезпечили цей шлях. Я думаю, що Україна через виконання своїх зобов’язань в минулому, з того часу, як вони зазнали вторгнення, заслуговує на те, щоб на них звернули увагу”.

При цьому Тілліс зауважує, що “не варто бути настільки одержимим їхнім [українським] вступом до НАТО, аби не забути, що ми повинні досягти успіху в цій війні”.

Сенатор наголошує, що Україна має продовжувати впровадження необхідних для НАТО реформ.

“Ми маємо чітко дати зрозуміти, що треба продовжувати працювати у парламенті для впровадження реформ”, - сказав сенатор-республіканець.

“Я хочу, щоб на саміті НАТО йшлося про наше зобов’язання розглянути це питання, але сам саміт НАТО має бути пов’язаний з провалом Путіна та успіхом України в поточній ситуації, тому що, очевидно, доведеться пройти через увесь цей конфлікт, перш ніж ми зможемо прийняти [Україну]”.

Тілліс припустив, що на підготовку до вступу в НАТО піде кілька років. “Проміжний час є критично важливим, - наголосив сенатор, - щоб все вдосконалити, зокрема угоди про співпрацю в галузі оборони, щоб упевнитись, що Україна перебуває в кращому становищі”.

Сенатори зазначили, що надіслали Байдену листа, “щоб чітко показати, що український народ продемонстрував неймовірну мужність, навички, здатність до адаптації, і тому ми вітатимемо їх у НАТО в майбутньому”.

2% ВВП в рамках НАТО - не стеля, а мінімум витрат на оборону

Том Тілліс та Джин Шагін наголосили, що 2% ВВП на оборону від країн-членів альянсу має бути не стелею фінансування НАТО, а мінімум витрат на оборону.

Сенатори розкритикували Канаду, яка “навіть не має плану”, як і коли збільшити свої витрати за зобов’язаннями альянсу до 2%.

“Я задоволений тим, що Столтенберг поїхав до Канади, тому що я підозрюю, він передав повідомлення про те, що наші друзі на півночі повинні врешті зібратися і заплатити свою справедливу частку”, - сказав сенатор Тілліс.

“Засмучує те, що Канада навіть не має плану досягнення 2%”, - продовжує сенаторка Шагін.

“Мене особисто ображає думка про те, що в розпал цього конфлікту в Україні керівництво Канади вважає, що цілком нормально чекати ще одне десятиліття, перш ніж вони зможуть досягти 2% бар’єру”, - сказав Тілліс.

“Коли я їду в інші країни й прошу їх докласти свою справедливу частку, знаєте, що питають найчастіше? А як щодо вашого північного сусіда? Канада повинна подавати приклад. Канадський народ має розуміти, що невдача Канади наражає її населення на додаткові загрози. Це стосується нашої колективної здатності захистити Канаду. Свідомо не досягнувши цілі 2%, вони думають, що хтось інший збирається підняти їхнє вразливе місце”, - наголосив сенатор США.

При цьому сенатор Тілліс відзначив, що кількість членів НАТО, які досі не досягнути витрат на оборони 2% ВВП зменшилась “до однозначного числа”.

“Я ставлюся до НАТО, як до своєї родини, - продовжує Тілліс. - Моя сестра знає, що якщо вона потрапить у біду, я буду поруч. Канада теж це знає. Але Канада повинна розуміти, що у нас є інші країни в цій сім’ї, які виграють (і наш альянс виграє), якщо вони зможуть звернутись до канадського народу”.

При цьому сенатори віддали належне Канаді за те, що вона продовжує надсилати безпекову допомогу Україні і “вважає своїм пріоритетом підтримку українських зусиль”, Тілліс назвав це короткостроковою метою.

“А довгострокова мета полягає в тому, щоб зміцнити альянс і, знову ж таки, полегшити нашу роботу щодо підтримки України та американської підтримки в альянсі НАТО”, - зазначив сенатор Тілліс.

Угода Росії та Північної Кореї - відповідь тим, хто захищав цілі Путіна

Коментуючи візит Путіна до Північної Кореї цього тижня, та підписання угоди Москви із Пхеньяном про взаємний захист, сенатори заявили, що ці домовленості стави відповіддю конгресменам, які досі вважають, що Путін вдерся в Україні, щоб захистити російський суверенітет.

“Деякий час тому був член Конгресу, який говорив, що Путін перебуває в Україні лише тому, що він стурбований майбутньою агресією НАТО. Тому члену Конгресу я б сказав, що ви можете подивитись, що тут насправді відбувається. Якщо Путіна хвилює лише безпека суверенної території Росії, навіщо, в біса, він укладає угоду з Північною Кореєю?” - запитує сенатор-республіканець.

За словами Тілліса, Північна Корея та Китай “відчайдушно хочуть успіху Росії в Україні, щоб потім цей альянс міг створити хаос в Індо-Тихоокеанському регіоні”.

Експерт аналітичного центру Heritage, який модерував дискусію сенаторів, Пітер Раф, директор Центру з питань Європи та Євразії, припустив, що “в Євразії нині формується відвертий альянс проти Америки”.

“Іранські безпілотники регулярно атакують, по суті, східний фланг НАТО, в Україні... це не можна недооцінювати, починаючи від артилерії Північної Кореї, закінчуючи іранськими безпілотниками та оборонно-промисловою базою Китаю, справді, здається, що в Євразії формується відвертий альянс проти Америки, ревізіоністські сили, які намагаються знищити мережу нашого альянсу”, - сказав Пітер Раф, обговорюючи візит Путіна до Пхеньяну.

Джин Шагін звернула увагу, що своїм візитом до В’єтнаму Путін підтвердив бажання створювати альянс країн на противагу Заходу.

“Володимир Путін поїхав із Північної Кореї у В’єтнам, тому що він намагається створити ту групу ворогів, яку він зібрав, щоб підтримати його в Україні”, - зазначила сенаторка-демократка.

“Американський народ і члени Конгресу повинні зрозуміти, що ми граємо в шахи з трьома зловісними гравцями (ви можете ще додати туди Іран), які хочуть бачити розпад стосунків в НАТО в результаті невдачі в Україні, і хочуть збільшити свої здобутки через Молдову та інші частини Європи, а потім зробити те, що вони можуть, з Тайванем і створити хаос в Індо-Тихоокеанському регіоні”, - підсумував сенатор Том Тілліс.