Політика - У Світі

Путін проголошує підтримку китайських позицій щодо миру для України, але замовчує перший пункт

Інтерв’ю Путіна відображає його намагання показати близькість партнерства Росії і Китаю, яке російський керівник протиставляє Заходу і зокрема США.

Російський президент Владімір Путін перед поїздкою в Китай знову заявив про згоду з китайською позицією щодо припинення війни Росії проти України, що в Пекіні та в Москві називають “врегулюванням української кризи”. Китайська державна інформаційна агенція Сіньхуа та Кремль 15 травня оприлюднили письмові відповіді Путіна на запитання з Пекіна зокрема про його оцінку “позиції і зусиль Китаю" для досягнення миру.

Інтерв’ю Путіна відображає його намагання показати близькість партнерства Росії і Китаю, яке російський керівник протиставляє Заходу і зокрема США.

Підкресливши “позитивну оцінку підходів Китаю” у питанні України, Путін демонстративно уник згадки, що першочерговим в офіційних китайських документах є наголос на суверенітеті і територіальній цілісності країн відповідно до статуту ООН.

“Необхідно ефективно поважати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність всіх країн”, - йдеться у першому пункті з дванадцяти, оприлюднених міністерством закордонних справ Китаю 24 лютого 2023 року, в першу річницю відкритого повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Російські представники після захоплення українського Кримського півострова 2014 року не говорять ні про пошанування кордонів, ні про дотримання принципів територіальної цілісності України, а вимагають, щоб українці погодилися з анексією також Донеччини, Луганщини й інших окупованих російськими військами територій.

В китайському інтерв’ю Путін, оминаючи факт, що Росія вдерлася в Україну і веде загарбницьку війну, згадав те, що він назвав “першопричинами” і “глобальним” значенням війни.

В той час як російська армія розпочала новий наступ на Харківщині, Владімір Путін знову говорить про готовність до переговорів про мир.

Він нагадує про спроби українсько-російських переговорів у перші місяці російського вторгнення навесні 2022 року, стверджуючи, що угода буцімто була зірвана за “рекомендаціями західних союзників” України.

Україна не вірить розмовам про мир

Україна завжди називала російські пропозиції переговорів намаганням Москви домогтися фактичної української капітуляції і задоволення загарбницьких амбіцій Росії.

Український міністр законних справ Дмитро Кулеба нещодавно поширив окреме роз'яснення обставин переговорів у березні-травні 2022 р.

“Так, це правда, що українська та російська делегації зустрічалися з перших днів вторгнення. Вони справді обговорювали шляхи його припинення, але позиції були настільки далекими, а російські вимоги настільки дивними, що перспективи реального вирішення проблеми не було навіть віддалено”, - підкреслив Дмитро Кулеба.

Нові російські заяви про готовність до переговорів на тлі активізацій наступальних дій російської армії в Україні назвали лицемірством.

Радик українського президента Михайло Подоляк назвав це "такою самою спецоперацією, як і війна".

"Під розмови «про мир» Рф масово посилає своїх зеків на штурми українських міст, масовано атакує ракетами українські міста. І будь-яке перемир’я буде використане виключно для відновлення й розгортання сил. Мир для Путіна нічим не відрізняється від війни, що доводять російські диверсії в європейських країнах, з якими Російська імперія формально не воювала вже десятки й сотні років", - йдеться у дописі Подоляка поширеному в інтернетних соцмедіа 15 травня.