Політика - У Світі

Не очікуємо серйозних проривів на Харківщині, посилюємо оборону українців - Держдеп США

США очікують, що російські сили спробують просунутись вперед на Харківському напрямку в найближчі тижні, втім значного прориву їм не вдасться досягнути.

Про це заявив головний заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател під час брифінгу в понеділок, 13 травня. "Росія продовжує свою агресію. І ми очікуємо, що Росія буде намагатись просуватися вперед на Харківському напрямку. І цілком можливо, що Росія досягне подальших успіхів у найближчі тижні", - заявив Пател.

США не очікують великого прориву російських військ зокрема тому, що Київ має отримати більше оборонної допомоги від союзників.

"Ми не очікуємо серйозних проривів. Окрім того, з часом додаткові надходження допомоги від США та подальша підтримка інших партнерів дозволять Україні й надалі протистояти такому виду агресії. Ми як і раніше переконані, що Україна зберігає ключові переваги в цій війні, а її армія залишається хороброю та ефективною бойовою силою, яка завдає значних втрат російській армії", - підсумував Пател ситуацію із російським наступом на Харківщині.

Під час брифінгу в той же день, радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван анонсував новий пакет оборонної допомоги Україні найближчими днями. Він також прокоментував, чому росіянам вдається здобувати часткових успіхів на полі бою.

"Частково це відбувається тому, що Росія продовжує розширювати межі у плані жорстокості та інтенсивності своїх дій. Вони атакують більше цілей у ширшому діапазоні на території України. ... І так, частково це відбувається через майже 6-місячну затримку у наданні допомогу Україні, що поставило їх в складну ситуацію, і ми про це неодноразово говорили із цієї трибуни", - заявив радник президента США з нацбезпеки.

Пошуки систем ППО для України

Салліван наголосив, що США та партнери нині працюють над посиленням спроможностей протиповітряної оборони для України:

"Ми вже почали передавати їм ППО. Ми плануємо надати більше. І під "ми" я маю на увазі не тільки США, я маю на увазі всю нашу коаліцію. І президент, і міністр Остін, і я, ми працюємо щодня, щоб координувати ці постачання, і щоб Україна опинилася у положенні, в якому вона зможе краще захищатися від того, що Росія на них кидає. Це суттєві ресурси".

Салліван повідомив, що принаймні одну батарею Patriot вже вдалось знайти для України і є сподівання отримати більше. Союзники також шукають інші системи ППО, додав він.

"Одна річ, яку я роблю щодня, це говорю із принаймні одним союзником, якщо не з кількома, про те, щоб доставити більше батарей Patriot до України. Ми нещодавно отримали гарні новини від союзника про одну додаткову батарею, і ми працюємо над більшою кількістю. Це те, що ми продовжуватимемо намагатися отримати. Крім Patriot, ми також шукаємо інші системи, тому що ми вважаємо, що є низка союзників, які мають засоби, якими вони могли б поділитися, і шляхи, як Сполучені Штати могли б допомогти їхнім потребам ППО на заміну. Ці розмови тривають. Це – питання першочергової важливості", - наголосив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.

Держдеп - про звільнення Шойгу

Представник Білого дому також прокоментував новини про звільнення багаторічного міністра оборони РФ Сергія Шойгу, який займав цю посаду із 2012 року. Про причини кадрових змін у Кремлі може знати лише особисто Володимир Путін, каже Салліван, але нині є очевидним, що російський лідер налаштований продовжувати війну.

"Це непрозора система. Там керує одна людина – Володимир Путін. Він ухвалює рішення. Він може переставляти фахівців на різні ролі. Але він, здається, сповнений рішучості продовжувати спроби вести жорстоку агресивну війну проти України", - заявив Салліван.

Попри рішучість РФ продовжувати війну, радник президента США наголосив, що Вашингтон та партнери будуть й надалі підтримувати Україну. "Що б не сталося, ми готові. Ми будемо підтримувати Україну разом із коаліцією країн. Подивимось, що станеться", - сказав посадовець.

На питання, чи цими кадровими перестановками Москва намагається нарощувати свої воєнні зусилля та перевести економіку під потреби оборони, як це коментував радник українського президента Михайло Подоляк, Салліван відповів:

"У мене немає конкретних коментарів щодо характеру цієї зміни в уряді. Я бачив припущення з боку українців, вони не безпідставні, але наразі я не можу робити жодних висновків".

Ведант Пател, коментуючи звільнення Шойгу, також заявив, що кадрові зміни у Москві лише підтверджують плани Путіна продовжувати війну.

"Це іще один доказ відчайдушного бажання Путіна продовжувати його агресивну війну проти України. Попри те, що це не просто серйозне виснаження російської економіки та великі втрати російських військ, за деякими оцінками, кількість жертв вже сягнула 315 000 (російських солдатів ред.), мобілізація Кремлем своєї агресивної війни проти України спричинила страждання багатьох російських сімей", - пояснює заступник речника Держдепартаменту США Ведант Патель.

Посадовець також в черговий раз наголосив, що саме Москва розпочала цю війну, і саме вона може завершити її у будь-який момент.

"Саме Росія розпочала цю неспровоковану війну проти України. Путін міг покінчити з цим у будь-який момент, вивівши свої війська з України. Замість того, щоб продовжувати щодня спостерігати жорстокі атаки на український народ" - підсумовує Пател.

Голос Америки раніше зібрав аналітичні оцінки експертів на тему, як зміниться політика Путіна після кадрових змін в росії. На їхню думку, перестановки в уряді, звільнення Шойгу та Патрушева, а також призначення главою Міноборони Росії економіста Андрія Бєлоусова свідчать про те, що Путін робить ставку на воєнну економіку і готується до затяжної війни.