Думки експертів

Дозвіл США на удари по РФ не зможе порушити масштабні російські операції, - ISW

Обмеження США залишає "недоторканною" щонайменше 84% наземної території Росії в межах досяжності українських ПТРК.

Наданий США дозвіл Україні на удари американською зброєю по території Росії не зможе порушити масштабні російські операції, оскільки скоротив розмір "недоторканної" території РФ лиш незначною мірою. Про це йдеться в аналізі американського Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики зазначають, що політика США, яка обмежує використання Україною наданої західної зброї, як і раніше, залишає недоторканними щонайменше 84% наземної території Росії в межах досяжності українських ПТРК.

"Політика США фактично створила велике укриття, яке Росія використовує для захисту своїх бойових сил, командування і управління, логістики та служб тилового забезпечення, які російські військові використовують для проведення своїх військових операцій на Україні", - пишуть аналітики.

У ISW зазначають, що теоретично ЗСУ можуть вражати всі російські військові цілі в Бєлгородській, Курській та Брянській областях, однак далеко не очевидно, що українські сили мають на це дозвіл. Високопоставлені американські чиновники дали дозвіл Україні наносити удари по території Росії для контрбатарейної стрільби, але водночас географічно обмежили її районом Харківської області.

Таким чином, ЗСУ можуть завдавати ударів по російських військових об'єктах, що знаходяться безпосередньо поруч із кордоном, однак їм заборонено завдавати ударів по військових об'єктах далі в тилу РФ або в інших районах Курської та Брянської областей, які все ще перебувають у зоні дії систем GMLRS, йдеться у аналізі.

"Заяви американських чиновників також вказують на те, що українські сили можуть бути обмежені в нанесенні ударів по російських військових об'єктах, які не беруть активної участі в наземних атаках і ударах по Україні. Таким чином, скорочення площі "недоторканного" простору може становити менше ніж 16 відсотків", - підсумовують аналітики.

При цьому, наголошують в ISW, зміна політики США, "хоча і є кроком у правильному напрямку, сама по собі є неадекватною і не здатна порушити масштабні російські операції".

Раніше США дозволили Україні застосовувати свої ППО для збивання цілей над Росією. ЗСУ зможуть збивати російські ракети або винищувачі над територією РФ, "якщо вони становлять загрозу для України".

Також влада США дозволила українцям завдавати ударів по прифронтових територіях РФ, звідки росіяни б'ють по наших населених пунктах, зокрема по Харкову.

Однак водночас президент США Джо Байден заявив, що Україні не дозволено бити американською зброєю вглиб російської території й завдавати ударів по Москві та Кремлю.