Світова економіка

ЄC повернув мита на яйця і цукор з України через перевищення квот

Оскільки імпорт яєць та цукру з України вже перевищує обсяги, додатковий імпорт продовжуватиметься за митами режиму найбільшого сприяння.

Євросоюз із 2 липня повернув мита на яйця і цукор з України через перевищення квот, повідомляє пресслужба Генерального директорату із сільського господарства та розвитку сільських районів Єврокомісії. Оновлений «торговельний безвіз» для України, який діє з 6 червня 2024 року, передбачає механізм «екстреного гальмування» для семи сільськогосподарських товарів, яке автоматично спрацьовує, якщо обсяги імпорту досягнуть середньорічного рівня імпорту, зафіксованого в період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року. Для яєць та цукру цей середній показник становить 23 188,96 тонн та 262 652,68 тонн відповідно.

Оскільки імпорт яєць та цукру з України з початку 2024 року вже перевищує обсяги, додатковий імпорт продовжуватиметься за митами режиму найбільшого сприяння, додають у Єврокомісії.

«З 1 січня 2025 року і до 5 червня 2025 року буде запроваджено нову тарифну квоту, що відповідатиме п’яти дванадцятим від порогового рівня, встановленого для спрацьовування «екстреного гальмування». Для яєць ця нова квота встановлена на рівні 9 662,07 тонн, а для цукру – 109 438,62 тонн », – йдеться у повідомленні.

На початку квітня країни ЄС домовилися до червня 2025 року продовжити режим безмитного ввезення українських харчових продуктів. Але через протести фермерів до рішення внесені зміни. Євросоюз вирішив, що запровадить мито на українські яйця, цукор, овес, кукурудзу, мед, крупи, якщо обсяг імпорту цієї продукції перевищить середній показник за 2022 та 2023 роки.

У червні на цій підставі повернули мито у розмірі 89 євро за тонну українського вівса. Воно діятиме до червня 2025 року.

Євросоюз вирішив скасувати мита та квоти на імпорт українських харчових продуктів у червні 2022 року для підтримки сільгоспвиробників. Тоді ж набрала чинності угода про спрощення вантажних перевезень між ЄС та Україною. Це рішення спровокувало приплив дешевої української продукції насамперед до сусідніх країн, у відповідь там розпочалися протести. Фермери скаржилися, що надлишок українського імпорту витісняє їхню продукцію з ринку.